EHLİBEYT NEZAKETİ İLE CENNET KOKAN REYHAN OLMAK…

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 02:07

EHLİBEYT NEZAKETİ İLE CENNET KOKAN REYHAN OLMAK…

EHLİBEYT NEZAKETİ İLE CENNET KOKAN REYHAN OLMAK

            Gençler de çok fazla enerji, çalışma mücadeleyi, İslam’a hizmet etme isteği var. Bu özelliklerden şayet doğru muntazam istifade edilirse, gençlerin çok bedelli oldukları anlaşılacaktır. Gençliğin farklı bir özelliği de var ki, değişme ve tahavvül halleri çok yüksek. Kişi ihtiyarladıkça bu değişme eforu yanılgıları düzenleme beceriyi eksiliyor. Onun için şayet genç cemiyetin enerjileri doğru kullanılarsa çok hoş neticeler elde edilecektir.

Gençler hakkı bulduklarında hakka sarılma olasıkları çok daha yüksektir. Bu sebeple gençler bu halde okumalarını arttırsalar ve bu becerilerinin farkına varsalar yapabilecekleri şeyler çok daha büyüktür. Tahlil marifetlerini iyi kullansınlar, duydukları şeyleri iyice düşünsünler ve hakkı iyi inceleyip taasubtan uzak dursunlar. Ehlibeyt a.s’ın yoluna yönelen gençlere nasihatlerim şudur ki; özellikle Ehlibeyt a.s’ın terbiyeleri ile nezaketlensinler. Bunu esas başlık olarak söylüyorum. Ama cüzileştirirsek Ehlibeyt a.s’ın nezaketi ile terbiyelendikleri zaman tam iyilikleri yapmaya çaba gösterecek ve tam makûsluklardan geri kalmaya çaba edeceklerdir. Böyle oldukları zaman nefsi Rahmani  olurlar. Nefsi Rahmani oldukları taktirde cennet bile o nefsin hoşluklarının yanında ufak kalır. Vakıa suresinde Allah, insanları birkaç gruba ayırır. Bir grup iyiler ve bir grup daha iyiler. Allahın İzniyle vakıa suresinde bu ayeti inceleyin. O daha iyi olan insanlara. “Ferevhun ve reyhanun ve cennetün naim”der. Ayetullah Cevadı Amuli bu ayeti tefsir ederken der ki:

Bu mevkide olan bir birey kendisi olur Reyhan, kendisi olur cennet başka bir deyişle nefisleri olur reyhan gibi. Reyhan sözcüğü arapça dilinde kullanıldığı zaman, hem kokusunun hoşluğundan hem de görüntüsünün hoşluğuna vurgu yapılır. Bir şeyin  çok hoş ve çok kıymetli, her istikametten kamil olduğunu  aktarmak istediklerinde reyhana atıf yapılır. Başka Bir Deyişle Kuranı Mübindeki, bu daha iyi olanlar Revhu reyhandırlar. Kuran onları revhu reyhana benzetmekte. Bu surattan bu gençlere önerim odur ki: Hazır kendilerinde bu maharet de bulunurken, reyhanlara benzemeleri ve Kuranın deyimi ile nefislerini cennetten öte hale getirmeleridir.

Nezaket üzerine En ehemmiyetli sorunlardan biriside şudur: Okulda  terbiyeye ve hak hukuka çok umursanmıştır. Kuran bazı sorunları öneririken bir ciddiyet ile öneriyor: Kıyamet var kesin olarak denetleneceksiniz sorununda, Allah c.c sekiz tane yemin eder ve sonra der ki Kıyamet var. Başka Bir Deyişle mevzuya bir ciddiyet vermek ister. Ama Nezaket husussunda on bir tane yemin eder ve emreder ki, Nezaket sahibi olan kurtulur, nezaket sahibi olmayan kaybeder diye. Dikkat edin lütfen Kıyamet gibi ehemmiyetli bir soruna sekiz yemin edilirken, Nezaket mevzusuna on bir yemin ediliyor. Şems Suresini okursanız bu antları göreceksiniz on bir tane anttan sonra buyuruyor ki: Kesin ve kesin o nefsi temizleten ve arınan kimse kazanmış ve felaha yetişmiş ve nefsi arınmayan kimse de kaybetmiştir diyor. Anlamı budur ki nezaketli olursan felaha yetişirsin arsız olursan kaybedersin. Hak ve hukuk nezaket işte bu kadar ehemmiyetlidir.

İkinci bir hususa da Ehlibeyt a.s okulunda ve islam’da çok umursanmıştır. İlki onların nezaketi ile edeplenmeleri ikincisi de haklara riayet etmeleri. İmam.Seccad a.s’ın Risaletül Hukuk adında bir yapıtı var. Hz.Seccad a.s’ın hak hukuk üzerine laflarından oluşuyor. Hatta havyaların, kuşların, ağaçların, cemadatların hakları ve ana baba, insanların hakları bu risalede zikir ediliyor. Dediğim gibi İmam.Seccad a.s bir kitap yazıyor  bu mevzuda Risaletul hukuk diye. Hak ve hukuk öyle ehemmiyetlidir ki hadislerimiz bu mevzuda çokça vardır. Birini aktarmak istiyorum: İmam.Sadık a.s’dan öğüt istendiğinde İmam buyuruyor: İnsanın yada müminin lafzı kesin olarak anımsamıyorum İnsan üzerindeki hakları 70 tanedir ki en azı; kendin için istediğini onun için de isteyesin ve kendin için istemediğini onun için de istemeyesin .Dikkat edin en ufak olanı budur! Değişik hakların büyüklüğünü siz düşünün. Misalin kimse istemez kendisine hakaret edilsin. bunu istemediğin zaman bu hadis gereği üstüne hak oluyor sende kimseye hakaret etmeyesin. İsteğim odur ki: onların nezaketi ile terbiyelenin ve haklara riayet edin.

                                                              

Seyyid Ali Huseyni Bohti

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir