Tevbe Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:22

Tevbe; pişman olmak, dönmek demektir. İslam dininin emir ve hükümleri içerisinde, yasaklanmış, haram olan şeyleri terkederek helal ve mübah olan şeylere yönelmektir. Kulun affedilmesi dil ile kalbin birlikte içten bir şekilde pişmanlık duyarak tevbe etmesine bağlıdır. Yalnızca dil ile yapılan, kalben hala günaha meyli olan kişilerin tevbesi yalancıların tevbesi olur ve kabul edilmez.

Allah Kuran-ı Kerim’de biz Müslümanlara tevbe ile ilgili şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Hepiniz toptan Allah’a tevbe ediniz, umulur ki kurtuluşa erersiniz.” (Nur;31)

Bir başka ayette ise şöyle buyruluyor: “O (Allah) kullarının tevbesini kabul eden, kötü hareketlerini bağışlayandır.” (Şûra; 25)

Yüce Allah, kullarının tevbesini kabul ederken memnun olur, bundan sevinç duyar. Peygamberimiz Hz.Muhammed bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: “Allah gündüz günah işleyenlere tevbe etmeleri için gece kudret elini uzatır. Gece günah işleyenlere tevbe etmeleri için gündüz kudret elini uzatır. Bu durum güneş batıdan doğuncaya kadar devam eder.” Bir başka hadiste ise şöyle buyurmuştur: “Göklere kadar yükselen günah işleseniz de sonra pişman olsanız, Allah tevbenizi kabul eder.”

Bu ayet ve hadisleri dikkate alarak her gün tevbe etmeliyiz. Günahımız ne olursa olsun tevbe kapısının açık olduğunu bilmeli ve aynı haramlara yeniden bulaşmadan samimi bir şekilde tevbe etmeliyiz. İçten, kalben yapılan bir tevbenin kabul olacağına inanmalıyız. Şüphesiz Allah her an insanın kalbine nazar etmektedir ve insanın durumunu bilmektedir.

Tevbe bu kadar önemliyken tevbeden kaçmak Allah’ın affını kabul etmemek olur. Bu bir Müslümanın kendisine yapabileceği en büyük zulümdür. Tevbe edilmeyen günahların kirinden temizlenilemeyeceğinin farkında olunmalıdır. Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Kim günahına tevbe etmezse onlar zalimlerin ta kendileridir.” (Hucurat; 11)

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir