BERABER YAŞAMAYI DÜNYAYA İSLAM UYGARLIĞI ÖĞRETMİŞTİR

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:00

BERABER YAŞAMAYI DÜNYAYA İSLAM UYGARLIĞI ÖĞRETMİŞTİR

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bir dizi program için geldiği Avustralya’nın Sidney kentinde, din vazifelileriyle toplandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, muhtelif temaslarda bulunmak üzere geldiği Avustralya’nın Sidney kentinde, muhtelif camilerde misyon yapan din vazifelileriyle toplandı.

İslam dininin insana verdiği ehemmiyete dikkati sürükleyerek konuşmasına başlayan Başkan Erbaş şunları söyledi:

“Yalnızca Müslümanlar değil, hangi dinden olursa olsun bizim için insan ehemmiyetlidir. Zira bizim inancımızda insan ‘eşref-i mahlûkat’ olarak tanım edilir. Biz Müslüman olmayan bir şahsı İslam’a davet ederiz, kabul ederse neşeleniriz, ne hoş deriz. Ama kabul etmezse onunla beraber yaşamaya, alışverişe, ticarete devam ederiz.

Bu bize Peygamber Efendimizden servet kalan bir olgudur. Zira Peygamber Efendimiz Medine’de Yahudi ve müşriklerle bir arada yaşadı. Onlarla komşuluk yaptı, muhtelif uyuşmalar yaptı. Onların dirisine de ölüsüne de umursadı.  Zira insan.

İste bu nedenle, beraber hayata deneyimini dünyaya gösteren en büyük uygarlık İslam uygarlığıdır.

BİZ HİÇBİR İNSANA İNANCINDAN DOLAYI ZULMETMEYİZ

Erbaş laflarını “Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde, Ayasofya’ya sığınan papazlar, Hristiyanlar, acaba bizi asacak mı, yakacak mı diye beklerken Fatih Sultan Mehmet, ‘Açın kapıları, herkes dinini yaşamakta serbesttir.’ diyor ve afallıyorlar. İste biz böyle bir ecdadın torunlarıyız.” biçiminde bitirdi.

Başkan Erbaş’a programlarında Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay ile Türkiye’nin Avustralya Büyükelçisi Korhan Karakoç, Sidney Başkonsolosu Melih Karalar, Sidney Yönetimsel ve Sosyal İşler Ataşesi Bilal Aksoy, Melbourne Yönetimsel ve Sosyal İşler Ataşesi Nuh Arslantaş eşlik ediyor.

Diyanet Haber

İSLAM UYGARLIĞI’NE NASIL ULAŞILIR?

İSLAM KÜLTÜRÜ NEDİR?

ALAKANIZI ÇEKEBİLİR

BAĞIMLILIK, ÇAĞIN EN BÜYÜK VEBALARINDAN BİRİSİDİRBAĞIMLILIK, ÇAĞIN EN BÜYÜK VEBALARINDAN BİRİSİDİRİSLAM GÜZEL AHLAKTIRİSLAM HOŞ AHLAKTIRDİYANET İŞLERİ BAŞKANI: İSLAMİ ÇÖZÜMLER BULMAKLA MÜKELLEFİZDİYANET İŞLERİ BAŞKANI: İSLAMİ ÇÖZÜMLER BULMAKLA MÜKELLEFİZKUR’AN VE SÜNNET BÜTÜNLÜĞÜNÜ GÖZ ARDI EDENLERDEN UZAK DURUN!KUR’AN VE SÜNNET TAMLIĞINI GÖZ ARDI EDENLERDEN UZAK DURUN!MİLLETİMİZİN BİRLİK VE BERABERLİĞİ İÇİN AZAMİ HASSASİYET GÖSTERMELİYİZULUSUMUZUN BİRLİK VE BERABERLİĞİ İÇİN AZAMİ HASSASİYET GÖSTERMELİYİZKUDÜS İÇİN YAPILAN DUAKUDÜS İÇİN YAPILAN DUARUSYA’NIN KOSTROMA ŞEHRİNDEKİ MERKEZ CAMİSİ İBADETE AÇILDIRUSYA’NIN KOSTROMA KENTİNDEKİ MERKEZ CAMİSİ İMANA AÇILDI

Etiketler:, , , , , , , , ,