BİR ORUÇLUYU İFTAR ETTİRMENİN SEVABI

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:48

BİR ORUÇLUYU İFTAR ETTİRMENİN SEVABI

Oruçluya iftar vermenin sevabı nedir?

Zeyd İbni Hâlid el-Cühenî’den -radıyallahu anh- dedikodu edildiğine göre Nebî -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle emretti:

“Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey azalmaz.” Tirmizî, Savm 82 Hadis-i Şerifte Farz veya nâfile oruç yakalayan bir kimseyi iftar ettiren insanın, o oruçlu şahıs kadar sevap kazanacağı müjdelenmektedir. Ayrıca bunun, oruçlunun sevabına ortak olmak anlamına gelmediği, oruçlunun sevabından hiçbir şeyin yetersizleşmeyeceği de ifade edilmektedir. Öte yandan iftar ettirmek  deyince kesinlikle oruçluyu iyice doyurmak da anlaşılmamalıdır. Nitekim -İbni Huzeyme’nin Sahih’indeki III, 192 – 193 bir başka söylentiden bildiğimize göre- sahâbîler, herkesin bir oruçluyu doyuracak kadar imkân bulamayacağını Hz. Peygamber’e arzetmişler, bunun üzerine Efendimiz, “Allah Teâlâ, bu sevabı, oruçluyu bir hurma veya bir yudum su yahut bir içim süt ile  iftar ettirene de verir” emretmiştir. O halde sırf bir oruçluyu iftar ettirmek maksadıyla  ve elde ne varsa onunla iftar ettirmek, oruçlu kadar  sevap kazanmak için yeterli olmaktadır. Bu işte lükse, israfa ve hele azamete ve reklama kaçmanın hiçbir anlamı yoktur. Öylesi tavırların vebalinden korkulur.

Kaynak: Riyazüs Salihîn, Erkam Yayınları

ORUÇ NEDİR? – VİDEO

ORUÇ NEDİR? ORUCUN FAYDALARI NELERDİR?

RAMAZAN VE ORUCUN ERDEMİ

RAMAZAN’DA NELER YAPILIR?

ALAKANIZI ÇEKEBİLİR

ORUÇLUYA İFTAR ETTİRMENİN SEVABIORUÇLUYA İFTAR ETTİRMENİN SEVABIİFTAR NEDİR? İFTARLA İLGİLİ HADİSLERİFTAR NEDİR? İFTARLA ALAKALI HADİSLERORUÇ VE RAMAZAN İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLERORUÇ VE RAMAZAN İLE ALAKALI AYET VE HADİSLERİTİKAF NEDİR, NASIL YAPILIR?İTİKAF NEDİR, NASIL YAPILIR?ORUÇ TUTMANIN YASAK OLDUĞU GÜNLERORUÇ TUTMANIN YASAK OLDUĞU GÜNLERRAMAZAN VE ORUCUN FAZİLETİRAMAZAN VE ORUCUN ERDEMİISKAT-I SAVM NEDİR?ISKAT-I SAVM NEDİR?

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,