Hudeybiye Antlaşması

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:27

Peygamberimiz İslam’ı Medine dışında da yaymak ve Müslümanların varlığını kabul ettirmek istiyordu. Ayrıca 6 yıldır Medine’de yaşayan Müslümanlar Mekke’yi, kendi kentlerini özlemişlerdi. Namazlarda kıble olarak Kabe’ye dönülüyor ancak Kabe’yi 6 yıldır ziyaret edemiyorlardı.

Bir gece peygamberimiz rüyasında Kabe’yi ziyaret ettiğini görmüştü. Bunun üzerine Hz.Muhammed (s.a.v.) miladi 628 yılında, hicretin üzerinden 6 yıl geçmişken, Mekke’yi ziyaret ederek umre yapmak istedi ve Medine’den Hudeybiye’ye hareket etti. Ancak Kureyşliler Müslümanları Mekke’ye sokmama kararı almışlardı. O aylarda savaş yapılması yasaktı. Müslümanların amacı barış içinde Kabe’yi ziyaret edip Medine’ye geri dönmekti. Bu nedenle yanlarına 70 deve ve birer kılıç alarak ihrama girdiler ve umre ziyaretine başladılar. 20 civarı Müslüman öncü olarak daha öncesinde yola çıkmıştı.

Mekkeliler kararlıydı. 200 civarı müşrik Müslümanları Mekke’ye almayacaklarını bildirmek için aracı olarak gönderildi. Ancak Hz.Muhammed bunu haber almış ve yolunu değiştirerek Hudeybiye’ye varmayı başarmıştı. Yine de gelen haberler olumsuzdu. Mekkeliler savaş hazırlıklarına başlamıştı bile. Barışçıl bir ziyaret isteyen peygamberimiz Hz.Osman’ı Mekke’ye gönderdi. Mekkeliler Hz.Osman’a Müslümanları şehre almayacaklarını ilettiler ama “Yalnızca sen ziyaret edebilirsin.” teklifinde bulundular. Hz.Osman bunu kabul etmeyince Mekkeliler öfkelendi ve onu dönüş yolunda takip ederek şehirden ayrılmasına engel oldular.

Müslümanlar bunu haber aldıklarında savaş hazırlığına geçince Mekkeliler Hz.Osman’ı serbest bıraktı ve antlaşma yapmak için Müslümanlara aracılar gönderdi. Uzun görüşmelerden sonra Hudeybiye Antlaşması şu şartlarla imzalandı:

1- Müslümanlar Kabe ziyareti için şehirde 3 gün kalabilecekler, yanlarında silah bulunmayacak.

2- Müslümanlar o yıl Kabe ziyareti yapmayacak, gelecek yıl ziyaret edebilecekler.

3- Müslümanlar şehre geldiğinde Kureyşliler Mekke’de olmayacak ve onlarla karşılaşmayacak.

4- Mekkelilerden biri Müslüman olsa dahi Kureyşlilere teslim edilecek. Ancak Müslümanlardan biri Kureyşlilere sığınırsa geri verilmeyecek.

5- Yapılan antlaşma 10 yıl geçerli olacak ve bu sürede savaşılmayacak.

Etiketler: