Hüzün Yılı Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:28

Miladi 620 yılı peygamberimiz açısından büyük imtihanlar ve üzüntüler içermektedir. Hz.Muhammed’in peygamberliğinin 10 yılında meydana gelen hadiselerden dolayı bu yıla “hüzün yılı” denilmiştir. Öyle ki 4 yaşındaki oğlu Kasım’ın vefatından sonra peygamberimiz karşısındaki bir dağa bakmış ve yaşadığı teessürü, acıyı o koca dağın bile kaldıramayacağını ifade etmiştir.

Abdullah’ın Vefatı

Peygamberimizin büyük oğlu Kasım’ın vefatının üzerinden daha birkaç ay geçmişti ki diğer oğlu Abdullah da vefat etti. Ashab bu dönemde peygamberine destek olmaya çalışıyordu. Ancak müşrikler ona daha fazla acı vermek istiyorlardı. Dedikodu en çok başvurdukları silahtı. Ard arda gelen vefat haberlerinin ardından “Muhammed’in nesli kesildi, ölünce adını anacak kimse kalmadı.” şeklinde laflar etmeye başladılar.

İşte tüm bu yaşananlar üzerine Kevser Suresi’nin 108.ayeti indirilmiş ve onu kevserle müjdeleyerek asıl nesli kesileceklerin müşrikler olacağı açıkça ortaya konmuştur. Zira ayet yerini bulacak ve müşriklerin soyu kesilecek, Hz.Muhammed’in ehl-i beyti yıllarca İslam’ı dünyaya yayacaktı.

Ebu Talib’in Vefatı

Aynı sene içerisinde amansız bir hastalığa yakalanan Ebu Talib de vefat etmiştir. Mekkeli müşriklerin işkencelerinin, zulümlerinin arttığı dönemlerde peygamberimize sahip çıkan Ebu Talib, ne yazık ki İslam ile müşerref olmadan vefat etmişti. Peygamberimizi en çok üzen de buydu zaten. Ancak yapılabilecek bir şey yoktu. Allah katından gelen akraba dahi olsa hidayete ermemiş müşrikler için af dilenemeyeceği ayeti peygamberimizin elini kolu bağlıyordu.

Hz. Hatice’nin Vefatı

Ebu Talib’in vefatından 3 gün sonra peygamberimizin eşi Hz.Hatice de vefat etti. Peygamberliğinin 10 yılında olan Hz.Muhammed, 65 yaşında vefat eden ve ilk Müslümanlardan biri olan eşi Hz.Hatice’nin cenaze namazını bizzat kıldırdı.

İşte üst üste yaşanan bu hüzünlü hadiselerden dolayı İslam aleminde miladi 620 yılı “hüzün yılı” olarak anılmaya başlanmıştır.

Etiketler: