İmanın 6 Şartı ve Açıklamaları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:20

İmanın 6 Şartı ve Açıklamaları

Peygamberimizin bir hadisinde geçen ve “Amentü” olarak bilinen 6 hususa beyni ve kalbiyle inanıp iman etmeyen ve uygulamayan kişi Müslüman sayılamaz. Aşağıda bu 6 husus kısaca yer almaktadır.

1- Allah’a İman: Müslüman, Allah’ın bizleri ve tüm evreni yarattığına, tek ve benzersiz olduğuna inanan kişidir. Kuran-ı Kerim’in başında yer alan Fatiha Suresi’nin 5. Ayeti bunu açıkça ifade etmektedir: sadece Allah’a kulluk eder ve sadece O’ndan yardım dileriz.

2- Meleklere İman: Müslüman meleklerin varlığına inanır. Onlara irade verilmediği için tek görevleri Allah’a ibadet ve Allah’ın emirlerini yerine getirmektir. 4 büyük melek olarak Cebrail, Azrail, Mikail ve İsrafil, yazıcı melekler olarak Kiramen Katibin ve koruyucu melekler olarak Hafaza melekleri bizlere bildirilmiştir.

3- Kitaplara İman: Müslüman’ın kutsal kitabı Kuran-ı Kerim’dir. Ancak Allah tarafından daha önceki peygamberlere indirilen küçük kitapçıklara ve ayrıca Hz.Davud’a gönderilmiş Zebur’a, Hz.Musa’ya gönderilmiş Tevrat’a ve Hz.İsa’ya gönderilmiş İncil’e, tüm bunların Allah tarafından indirildiğine ve doğruluğuna inanır. Ancak bu kitaplar tahrip edildiği, değiştirildiği ve Allah’ın gönderdiği şekliyle kalmadığı için yalnızca Hz.Muhammed (s.a.v)’e gönderilen Kuran-ı Kerim’e iman eder. Çünkü Kuran, tek kelimesi bile değiştirilmeden günümüze ulaşmış, son peygambere inmiş son kitaptır.

4- Peygamberlere İman: Müslüman, tıpkı tüm kitaplara iman ettiği gibi, kendisine kitap indirilmiş olsun ya da olmasın Hz.Adem ile başlayan ve sonuncusunun peygamberimiz Hz.Muhammed olduğu tüm peygamberlere iman eder. Ancak hayatını örnek aldığı ve emirlerini uyguladığı asıl kişi peygamberimiz Hz.Muhammed’dir.

5- Ahiret Gününe İman: Müslüman öldükten sonra tekrar diriltileceğine, ahiret gününe ve bu dünyada işlediklerinden dolayı mahşerde hesaba çekileceğine iman eder. Bu inancından dolayı tüm yaşantısı boyunca kötülük yapmaktan kaçınır, haram işlemekten geri durur ve kendini kul hakkı yemekten korumaya çalışır.

6- Kaza ve Kadere İman: Müslüman bu dünyada başına gelen tüm iyilik ve kötülüklerin yalnızca Allah’ın emriyle olduğuna iman eder.

Etiketler:,