İnsanların Dine Olan İhtiyacı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:02

İnsanların Dine Olan İhtiyacı
İnsan; duyan , düşünen , dileyen , ve inanan  bir yaratıktır . İnsanın tam tarifi budur . Duyma , hatta bir dereceye kadar  düşünüp dileme ,  hayvanlarda da bulunan özelliklerdir . Fakat inanmak , yalnız insana mahsusdur .
İnsanlar , en ibtidai kavimlerden en yüksek medeniyetli milletlerine kadar , her devirde temel esasları değişik inançlara , dinlere bağlanmışlardır . Din inancı insanın var olmasıyla başlar , çünkü ilk  insan dinle eraber ve dinin tebliğcisi olarak gelmiştir .
Bunun için dinsiz insan düşünülemez . Din , insanın hiçbir yerde, hiç bir zaman vazgeçemeyeceği bir ihtiyaçtır. Çünkü aslında Allah’a inanmayanlar bile kuruluş imkanlarının kalmadığı zamanlarda ” Allah ‘ım “diyerek kendilerine bir kurtarıcı ararlar . Susuz balık, havasız insan düşünülmediği gibi , dinsiz de insan düşünülemez. İnsanların yemek, içmek gibi bedeni ihtiyacların başında Allaha ‘ a iman ve Hak dine bağlanma gelir .
Bedeni ihtiyaçları gibi , ruhi ihtiyaçlar giderilmediği taktirde ruhi hastalıklar başlar. Bedeni hasta olan insanın zararı yalnız kendisinine olurken ruhu  hasta olan insanın zararı toplumadır . Mesela, bir dolandırıcının, bir yalancının bir sahtekarın, bir iftiracının zararı bütün insanlaradır.
İnsanların teselli aradığı şu bunalım dünyasında, din insanların en büyük teselli kaynağıdır. Dünyada aradıklarını bulamayan insanların, ezilenlerin, haksızlığa, zulme uğrayanların, hastakıla bela ve sıkıntılarla ömür geçirenlerin teselli kanakları ahiret hayatıdır.

Etiketler:, , ,