İslam’da Güzel Ahlak

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:41

İyi bir Müslüman olabilmek için evvela güzel bir ahlaka sahip olmak lazımdır. Dünya ve ahiret saadeti ancak güzel ahlak ile elde edilebilir. Güzel ahlak ilim öğrenmekle, edep bilmekle, iyi insanlarla dostluk kurmakla elde edilir. Kötü ahlak sahibi olanların bunların hiçbirine sahip olmadığını görürüz. Cahil kalmak, edepsiz olmak ve kötü dostlara sahip olmak insanı eninde sonunda kötü ahlak sahibi eder.

Ahlak ilmini öğrenmek her Müslümanın üzerine farzdır. Örneğin hıkd (kin tutmak), haset (başkasında olan nimetin onda olmasını çekememek, kendisinde olmasını istemek), kibir (kendini büyük, üstün görmek), suizan etmek (iyi bir insanı kötü bilmek) gibi şeylerin haram olduğunu bilmek her Müslümana farzdır. Ancak bir kimsede olan nimetin onda olduğu gibi kendisinde de bulunmasını istemek gıpta etmektir ki bu haram değildir. Haset etmek ise haramdır.

Abdesti, namazı, guslü, orucu ve haramları bilmek farz-ı ayndır. Yani her Müslüman bilmek ve öğrenmek mecburiyetindedir. Ancak cenaze namazını, sanat ve ticareti, fen bilgilerini öğrenmek farz-ı kifayedir. Yani ancak lazım olan kişilerin öğrenmesi gerekli ve yeterlidir. Doktor olabilmek için tıp fakültesinde okumak farz-ı kifayedir. Ancak kişi üstüne düşen bu görevleri yerine getirmez ise bu da günahtır.

Güzel Ahlaklı Olmanın Alametleri

Güzel ahlaklı kimse insaflıdır. Arkadaşlarının hatalarını görmezden gelebilir, hüsnü zan ederken suizandan kaçınır. Yalnızca kendi ayıp ve kusurlarıyla meşgul olur. Kendi nefsini kınar. Güzel ahlaklı kişi güler yüzlüdür, herkesle nazik ve yumuşak bir şekilde konuşur.

Edep güzel ahlaklı kimsede kendini belli eder. Edepli kimse ise az konuşur, gıybet etmez. Sevdiği kimseleri Allah için sever. Emanete riayet eder. Güzel hasletlerin başında haya gelir. Güzel ahlaklı kimse haya eder, af diler.

Allah Teala, peygamberimizi överken ona “Gerçekte sen büyük bir ahlak üzeresin.” (Kalem; 4)buyuruyor.

Etiketler:,