İslam’da Yalanın Yeri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:35

Yalan gerçeğin saklaması ve bilinenin aksinin söylenmesidir. İslam dinine göre yalan söylemek kötü bir huydur. Haram kılınmış ve şiddetle yasaklanmıştır. Yalanın Müslümana en büyük kötülüğü insanı Allah’ın rızasından uzaklaştırması ve cehenneme götürmesidir. Zira Allah, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de “Kahrolsun o yalancılar.” (Zariyat; 10) buyuruyor. Peygamberimiz de benzer bir şekilde yalanın sonunu belirmiştir. Bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz yalan, kötülüğe götürür, kötülükte cehenneme götürür.” (Abdullah bin Mes’ud r.a.)

Yalan söylemek insanları birbirine düşürmektedir. İnsanlar arasındaki güven hissini yok ederek toplumda karışıklıklara sebep olmaktadır. Yalan nedeniyle dostluklar yıkılır ve düşmanlık tohumları ekilir. Hiç şüphesiz yalan eninde sonunda ortaya çıkar. Bu nedenle yalancılar kendilerine güvenilmeyen, saygı duyulmayan ve toplum tarafından sevilmeyen insanlar olarak hatırda kalırlar. Özetle yalan söylemek insan hem dünyada hem de ahirette felakete sürükler.

Allah, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yalancılardan şu şekilde bahseder: “Nihayet, Allah’a verdikleri sözden döndüklerinden ve yalan söylediklerinden dolayı Allah, kendileriyle karşılaşacakları güne kadar onların kalbine nifak (iki yüzlülük) soktu.” (Tevbe,77) Allah’ın kalbine nifak soktuğu kimsenin düzelmesinin imkanı var mıdır? Allah’ın yüz çevirdiği kimsenin doğru yolda olma ihtimali var mıdır?

Peygamberimiz de yalan söylemenin zararları üzerine hayatı boyunca pek çok kez Müslümanları uyarmıştır. Bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır: “Kul yalan söyleyip, yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince, bir an gelir ki; kalbinde önce siyah bir nokta belirir. Sonra bu nokta büyür ve kalbin tamamı simsiyah olur. Sonunda o, Allah katında ‘yalancılar’ arasına kaydedilir.” (Muvatta, Kelam,18) Yalan söylemenin insanı ne hale getirdiğini bu hadisten de anlayabiliyoruz. Son olarak peygamberimizin bir diğer hadisiyle konuyu noktalayalım: “Şaka da olsa yalan söylemeyiniz.”

Etiketler:, ,