İslam’ın 5 Şartı ve Açıklamaları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:14

İslam’ın 5 Şartı ve Açıklamaları

İmanın şartlarını yerine getirdikten ve kalben Müslüman olduktan sonra dini doğru yaşayabilmenin de koşulları vardır. Biz bunu “İslam’ın 5 Şartı” olarak biliyoruz. Bu şartlar bir Müslümanın dinini nasıl yerine getireceğini, ibadetlerinin ve yükümlülüklerinin ne olduğunu hatırlatır.

1- Kelime-i Şehadet Getirmek: Müslümanın olmanın ilk şartıdır ancak Müslüman kalmanın da ilk şartıdır. Allah’tan başka ilah olmadığına kalben inanmak, dünyadaki hiçbir şeyi ve kimseyi O’ndan çok sevmediğimizi ve saymadığımızı dile getirmek demektir.

2- Namaz Kılmak: İmandan sonra Mahşer’de sorulacak ilk soru namazdır. Kuran, namazın müminleri kötülükten, fenalıktan ve imani sapmadan koruduğunu bildirmektedir. Peygamberimiz de namazı “dinin direği” şeklinde tanımlamıştır. Günde 5 vakit namaz kılmak her Müslümanın üzerine farzdır.

3- Oruç Tutmak: Her yıl Ramazan ayında tutulan oruç bizlere bir nefs muhasebesi yapma imkanı verir. Bunun yanı sıra peygamberimiz oruçlunun konuşmasının zikir, susmasının Allah’ı anış ve uykusunun ibadet yerine geçtiğini bildirmiştir.

4- Zekat Vermek: Zekat Hicret’in 2. Yılında Medine’de farz kılınmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her yıl açıkladığı miktardaki gram altının bedeli tutarındaki nakit paraya, satılabilecek mala, ziynet eşyasına sahip olanlar zengin sayılmaktadır. Bunları elde ettikten 1 yıl sonra 40’ta 1 oranında (%2,5) zekat verilmelidir. Zekat ancak Müslüman olan fakir kimselere verilebilir.

5- Hacca Gitmek: Zekat verebilen, yani zengin kabul edilen Müslümanlar daha sonrasında yol masraflarını da karşılayabilecek ek birikimlere sahip olduklarında kendilerine Hac da farz olur. Ömür boyu yalnızca bir kez Hac ibadetini yerine getirmek yeterlidir. Hac Zilhicce ayında ( Kurban Bayramı’nın içinde yer aldığı ay) yapılır. Yeterli geliri elde eden ve Hac üzerine farz olan kimse daha sonra bu gelirlerini ve mallarını kaybetse ve fakir duruma düşse dahi üzerindeki Hac sorumluluğu devam eder.

Etiketler:, ,