Kur’an-ı Kerim’in İndirilişi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:56

Kur’an-ı Kerim’in İndirilişi

Hz.Muhammed, çocukluk yıllarından itibaren ahlaka uygun olmayan davranışlardan kaçınmıştır. Mekkeli müşriklerin taptığı putlara hiçbir zaman tapmamış, yaratılışın ve hayatın anlamını düşünmek amacıyla kırk yaşına yaklaşırken Mekke ile Arafat arasında kalan Nur Dağı’ndaki Hira mağarasına gitmeye başlamıştır.

Miladi 610 yılının Ramazan ayında peygamberimiz kırk yaşında idi. Hira mağarasında olduğu günlerden birinde ibadetle meşgulken vahiy meleği olan Cebrail (a.s.) gelerek peygamberimize Alak Suresi’nin ilk beş ayetini vahyetmeye başladı.

Bu olay şu şekilde gerçekleşmiştir: Cebrail (a.s.) mağaraya geldi ve “Oku.” dedi. Peygamberimiz ise “Ben okuma bilmem.” Diyerek cevap verdi. Cebrail bu sefer peygamberimizi tuttu ve tekrar “Oku.” dedi. Peygamberimiz yine “Ben okuma bilmem.” Diye cevap verdi. Zira peygamberimiz gerçekten de okuma bilmiyordu. Gerçi ortada okuyacak bir şey de yoktu. Bu sefer Cebrail (a.s.) onu daha sıkıca tuttu ve bıraktı. Son kez “Oku.” diye seslendi. Bu kez Hz.Muhammed (s.a.v.) “Ne okuyayım?” diye cevap verince Cebrail (a.s.) Alak Suresi’nin ilk 5 ayetini okudu.

Bu ayetlerde şöyle buyrulmaktadır;

1- Oku, yaratan Rabb’inin adıyla oku.

2- O, insanı alaktan (kan pıhtısı biçimindeki embriyodan) yarattı.

3- Oku, Rabb’in en büyük kerem sahibidir.

4- O (insana) kalemle yazmayı öğretti.

5- İnsana bilmediğini öğretti.”

Peygamberimiz vahyin oluşturduğu heyecanla eve gittiğinde eşi Hz.Hatice ona şöyle söyledi: “Müjdeler olsun! Sen sözün doğrusunu söylersin, emanete riayet edersin, akrabanla ilgilenirsin, güzel ve iyi ahlaklısın.”

Kur’an-ı Kerim peygamberimize 23 yılda nazil olmuştur. Bu sayede Kur’an’ın öğrenilmesi kolaylaşmıştır.

Kur’an-ı Kerim’in bir bölümü Mekke’de, bir bölümü ise Medine’de nazil olmuştur. İçerik olarak bakıldığında Mekke’de inen ayetlerin daha çok iman konularını, Medine’de inen ayetlerin se ibadet, ahlak kuralları ve de sosyal düzenlemeleri kapsadığı görülmektedir.

Etiketler:,